Bišonek péče

Péče o bišonky, bichon frisé, není o nic složitější než péče o jiná psí plemena. Bišonek není nijak náročný tvor, takže by vám měl působit spíš jen samé radosti než starosti. Nicméně přeci existuje jedna věc, které budete muset věnovat dost času a péče, a to je srst. Aby zůstala krásná, hedvábná a bílá, budete ji muset pravidelně pročesávat a mýt.

Péče o bišonka

Bišonek péče

Bišonek péče

Mezi základní úkony, které budete muset pravidelně provádět patří:

  • koupání
  • stříhání
  • česání
  • čištění uší
  • čištění zubů (ne vždy, záleží, zda mu “jedou” buvolí kosti a jiné žvýkací pochoutky)
  • stříhání drápků (ne vždy, někteří obzvláště hrabaví jedinci jako je ten náš, to nikdy nepotřebují)

Koupání

Nic nevypadá smutněji než bišonek se zanedbanou srstí. A krutou pravdou je, že stejně, jako může být dobře upravený a opečovávaný bišonek krásný, tak i tak může být zanedbaný a špatně stříhaný bišonek ošklivý.

Když se začne váš psí miláček podobat spíše prachovce než bílému plyšáčkovi, je čas ho vykoupat. Za obvyklých podmínek a počasí je to asi jednou za 4 týdny. Používejte výhradně speciální psí šampon. Vybrat si můžete buď z dražších šamponů s bělícím účinkem nebo z obyčejných levnějších. Žádný z psích značek šamponů by neměl pejskovi vadit či jakkoliv mu uškodit ani při potřebě častějšího koupání. Pouze si musíte dát pozor, aby se mu voda nedostala do uší a očí!

Česání

Před samotným mytím je srst dobré rozčesat a po koupání vysušit fénem anebo alespoň zajistit, aby pejsek neprochladnul, než uschne. Poté ho opět rozčešte, protože zakudlaný kožíšek by působil neplechu.

Pokud připravujete pejska na stříhání, musíte mu srst “natáhnout” tedy jednou rukou držet psa, druhou kartáč a třetí rukou fén. Pokud nemáte tři ruce, tak musíte poprosit osobu blízkou. Pokud je osoba blízká zručná, raději vám vymyslí nějaký vychytaný držák či stojan na fén…

Stříhání bišonka

Stříhání bišonka

Stříhání bišonka

Srst bišonkovi roste stejně jako lidem vlasy, takže se také musí asi jednou za 3 měsíce ostříhat. Počítejte s tím, že pokud chcete, aby váš bišonek byl skutečný švihák, bude lepší jeho stříhání svěřit odbornici. (A teď nemám na mysli odbornici na stříhání jiných psích plemen jako pudlů či kokršpanělů). Nechcete udělat z vašeho bišonka pudla, nebo ano? To by to mohlo dopadnou nevalně. Z historie plemene bišonek se dozvíme, že tvar střihu se zrodil ve 20.století ve Spojených státech a od té doby nerozlučně patří k bišonkům.

Často si při srovnávání jednotlivých pejsků všimneme velkých rozdílů ve vzhledu či „kráse“. Velká většina těchto rozdílů a toho, proč se nám zdá některý bišonek krásnější než druhý je daná kvalitou střihu. Tak se můžeme setkat s bišonky s malou hlavou a velkým tělem, velkou hlavou a malým tělem, bišonky s obřím podbradkem a podobně.

Upozornění! Ne všichni střihači a střihačky psů vědi, jak ostříhat bišonka tak, aby vypadal roztomile a nikoliv komicky, proto je dobré zajít k odbornici na bišonky! Nejhůře by to mohlo dopadnout, kdybyste se pokoušeli bišonka stříhat sami doma (nedejbože nůžkami na papír).

Střihač specialista

Možná vám to přijde jako zbytečná marnivost dopřát vašemu pejskovi lepší frizůru než vám samotným, ale pokud chcete bišonka, který vypadá jako bišonek a nikoli jako mop na podlahu s neustále zacuchanou a špinavou srstí, nezbude vám, než se obrátit na specialistu. A specialista musí být opravdu obeznámen s tím, jak má bišonek vypadat. Nebojte se přinést s sebou obrázek finálního vzhledu pejska.

Stříhání vás vyjde kolem 400,-Kč. Často jsou dobrými střihačkami chovatelky, které nabízejí prodej bišonka.

Výhody srsti bišonka

Pokud doma bišonka ještě nemáte, tak možná ani nevíte, že vám chlupy z mazlíčka nezůstanou na vaší pohovce a vaše návštěva si je nebude odnášet jako suvenýr na svém oblečení! Připočítáte-li k tomu ještě velmi milou povahu bišonka, pak je to jistě skvělá volba psíka do domácnosti! Bišonek totiž nelíná! Nebo líná jen velmi omezeně, asi jako když člověku vypadávají vlasy.

Navíc se bišonci řadí mezi „hypoalergenní psy“, protože jejich srst a kůže neobsahuje tolik alergenů jako srst koček či ostatních psích plemen. Pokud máte tedy lehkou formu alergie na zvířecí srst, je možné, že bišonka snadno snesete. Rozhodně to ale nemusí být pravidlem. Před koupí se o tomto ujistěte delším kontaktem s bišonky, například u známých.

Havanský bišonek je na tom v tomto ohledu podobně jako bišonek frisé, i když jeho srst má trochu jinou kvalitu a se stříháním je to volnější.

Add Comment